/

Aktuality

Na Podlesí bylo vysazeno 2000 rostlinek rozchodníku huňatého

29.09. - Na Podlesí bylo vysazeno 2000 rostlinek rozchodníku huňatého

Výsadba proběhla přírodní rezervaci Podlesí v chráněné krajinné oblasti Blaník. Výsadba je součástí regionálního akčního plánu, který má zajistit, aby tato drobná dvouletá rostlina z naší přírody úplně nezmizela.  

 
Výstava starých odrůd ovoce začne 16.9.

1.09. - Výstava starých odrůd ovoce začne 16.9.

Výstava starých odrůd ovoce letos proběhne 16. - 23. 9. v Ekocentru ČSOP Vlašim. Jako každý rok, můžete také přinést vlastní vzorky k určení.

 
Pastva ovcí v lesích u Želivky se osvědčila, prospívá chráněným druhům

14.08. - Pastva ovcí v lesích u Želivky se osvědčila, prospívá chráněným druhům

Na spasené území se vrací ohrožené hadcové druhy jako vítod drobný krátkolistý nebo penízek horský. Na dalších plochách, kde jsme navíc odstranili ručně humus, se nově objevily i rostliny kriticky ohrožené kuřičky hadcové.

 
Do Roudného nejen za zlatem

10.06. - Do Roudného nejen za zlatem

Sobota 6. června patřila hledačům pokladů, kteří vyrazili do Roudného hledat přírodní hodnoty areálu zlatodolu. Průvodcem byl Ing. Mgr. Martin Klaudys, který s dvacítkou účastníků hledal cenné poklady lokality. A že se bylo na co dívat, uvidíte ve fotogalerii z exkurze zde: https://csopvlasim.rajce.idnes.cz/2020-06-06_Do_Roudneho_nejen_za_zlatem

 
Orchideje v mokřadu u Vysokého újezda doplatily na chamtivost

13.05. - Orchideje v mokřadu u Vysokého újezda doplatily na chamtivost

V osadě Větrov u Vysokého Újezda letos v březnu dva těžké traktory rozoraly mokřad, kde dlouhá léta kvetou stovky orchidejí - prstnatců májových. ČSOP Vlašim podal trestní oznámení na neznámého pachatele.

 
Za májovými orchidejemi

11.05. - Za májovými orchidejemi

Vydejte se s námi za májovými orchidejemi! V neděli 24. května od 8.00 hodin vyrážíme na přírodovědnou vycházku za mokřady a bučinami. Sraz je na zastávce na náměstí v Louňovicích pod Blaníkem. Navštívíme Podlesí a Malý Blaník. Šestikilometrová trasa povede nenáročným terénem, ale pozor! PROSÍME ÚČASTNÍKY O NAHLÁŠENÍ SVÉ ÚČASTI PŘEDEM NA EMAIL: jiri.pavelka@csop.cz

 
Blíží se tradiční výstava starých odrůd ovoce

30.08. - Blíží se tradiční výstava starých odrůd ovoce

Tradiční výstava starých odrůd ovoce, které pěstovali naši předkové a stále je můžeme v krajině najít, letos začíná 20. září v Podblanické ekocentru ČSOP Vlašim.

 
Čolci na vycházce

29.04. - Čolci na vycházce

V neděli 28. dubna se vydali nejen mladí ochránci přírody Včelojedi do Jinošovského údolí, ale s nimi také zájemci z řad veřejnosti, aby prozkoumali rostliny a živočichy mokřadů. Průvodcem při objevování krás přírody se stal Martin Klaudys a zajímavé nálezy na sebe nenechaly dlouho čekat. Více v celé zprávě.

 
Jedinečný projekt pomůže motýlům a broukům kolem Vltavy

8.04. - Jedinečný projekt pomůže motýlům a broukům kolem Vltavy

Prudké svahy nad Vltavou jsou jedním z posledních míst, kde žije kriticky ohrožený motýl okáč bělopásný. Na jeho záchranu jsme zahájili nový projekt Motýli vltavských strání. Na svazích vltavského kaňonu vyřezáme keře a odstraňujeme menší stromy. Vzniklá mozaika mýtinek, lesů a skal je ideálním stanovištěm nejen pro řadu ohrožených motýlů, ale i pro roháče nebo tesaříky.

 
Nové číslo časopisu Pod Blaníkem

28.11. - Nové číslo časopisu Pod Blaníkem

Pro zájemce o vlastivědu Benešovska, Vlašimska, Voticka, Českého Meránu a Dolního Posázaví vychází nové číslo časopisu Pod Blaníkem. Jaké články přináší, se dočtete v celé zprávě.

 
<< -  1 2 3 4 5 6  -  >>